M.2 SATA SSD

M.2 SATA SSD

Budget Performance300-1.500 kr

Foto: Alexandre Debieve / Unsplash

M.2 SATA SSDs kombinerer den kompakte M.2 formfaktor med SATA III protokollen. De tilbyder samme hastigheder som 2.5" SATA SSDs (op til 560 MB/s), men i et mindre format perfekt til laptops og kompakte builds. Billigere end NVMe, men stadig meget hurtigere end HDDs.

Best For

  • •Budget Upgrades
  • •Laptops uden NVMe
  • •Sekundær Storage
  • •Kompakte Systemer

Interface

Type:SATA III (6 Gb/s protokol)
Connection:M.2 slot (Key B+M)
Lanes:SATA bus (ikke PCIe)
Max Speed:560 MB/s læsning, 530 MB/s skrivning
Compatibility:Kræver M.2 slot med SATA support

Features

Formfaktorer

  • →M.2 2280 (22mm bred, 80mm lang) - mest almindelig
  • →M.2 2260 (22mm bred, 60mm lang) - nogle ultrabooks
  • →M.2 2242 (22mm bred, 42mm lang) - kompakte devices
  • →Bruger Key B+M notch (kan passe i både B og M slots)

Hastigheder

  • →Sequential læsning: Op til 560 MB/s (SATA III max)
  • →Sequential skrivning: Op til 530 MB/s
  • →Random read: Op til 95.000 IOPS
  • →Random write: Op til 90.000 IOPS
  • →Begrænset af SATA III interface - ikke CPU/chipset

Kapaciteter

  • →128GB - Budget entry (ikke anbefalet)
  • →256GB - Minimum anbefalet til OS
  • →512GB - God balance pris/kapacitet
  • →1TB - Sweet spot for de fleste
  • →2TB - Maximum for mange modeller

Teknologi

  • →TLC NAND - Standard i de fleste modeller
  • →QLC NAND - Budget modeller, lavere holdbarhed
  • →DRAM cache - Findes på bedre modeller (Samsung, Crucial)
  • →DRAM-less - Budget modeller bruger HMB
  • →3D NAND - Flere lag for højere densitet
  • →SLC cache - Forbedrer burst performance

Strømforbrug

  • →Idle: 30-50 mW
  • →Active læsning: 2-3 W
  • →Active skrivning: 3-4 W
  • →Meget lavere end 2.5" SATA SSDs
  • →Perfekt til laptops - længere battery life

Advantages

  • •Kompakt M.2 formfaktor - ingen kabler nødvendige
  • •Billigere end NVMe SSDs per GB
  • •Samme hastighed som 2.5" SATA - ingen performance tab
  • •Perfekt til ældre laptops uden NVMe support
  • •Lavere strømforbrug end 2.5" SATA drives
  • •Bliver ikke så varme som NVMe - ingen køling nødvendig
  • •Bredt kompatibel med både gamle og nye systemer
  • •God upgrade fra HDD i kompakte systemer
  • •Støjfri drift (ingen moving parts)
  • •Stødbestandig - perfekt til portable devices

Disadvantages

  • •Maksimalt 560 MB/s - SATA III bottleneck
  • •Meget langsommere end NVMe (6x langsommere end Gen4)
  • •Ikke fremtidssikret - SATA er legacy teknologi
  • •Lavere IOPS end NVMe drives
  • •Ingen support for nye features som DirectStorage
  • •Kan dele bandwidth med andre SATA porte på nogle motherboards
  • •Mindre udvalg end NVMe - færre producenter fokuserer på dem
  • •M.2 slot kan typisk bruges til hurtigere NVMe i stedet

Key Differences

Vs N V Me

  • →Bruger SATA protokol, ikke PCIe - derfor langsommere
  • →Key B+M vs Key M notch - forskellig fysisk connector
  • →560 MB/s max vs 7.000+ MB/s for NVMe
  • →Billigere - ofte 20-30% lavere pris per GB
  • →Lavere strømforbrug og varmeudvikling
  • →Kompatibel med ældre systemer uden NVMe support

Vs2.5 S A T A

  • →Samme SATA III protokol - identisk performance
  • →Kompakt M.2 format vs større 2.5" format
  • →Ingen kabler vs SATA data + power kabler
  • →Monteres direkte på motherboard
  • →Ofte lidt dyrere per GB end 2.5"
  • →Bedre til kompakte builds og laptops

Buying Tips

  • •Tjek at dit motherboard/laptop har M.2 slot med SATA support (ikke alle M.2 slots understøtter SATA)
  • •Verificer Key type - B+M er standard for SATA M.2
  • •512GB eller 1TB er sweet spot for pris/værdi
  • •DRAM cache gør stor forskel - vælg Samsung 870 EVO eller Crucial MX500
  • •Undgå budget DRAM-less modeller hvis du skriver meget data
  • •TLC NAND er bedre end QLC for holdbarhed
  • •Tjek TBW rating - minimum 150 TBW per 500GB
  • •Køb kun hvis du specifikt behøver M.2 format - ellers er 2.5" SATA ofte billigere
  • •God til laptop upgrades hvor 2.5" ikke passer
  • •Overvej NVMe i stedet hvis dit system understøtter det
  • •5-års garanti er standard - kræv ikke mindre

Use Cases

Scenario:Laptop Upgrade
Description:Perfekt til at opgradere ældre laptops (2014-2018) der har M.2 slot men kun SATA support. Giver SSD hastighed uden at skulle skifte til 2.5" format.
Recommended:true

Models

  • →Samsung 870 EVO M.2
  • →Crucial MX500 M.2
  • →WD Blue SA510
Scenario:Kompakt PC Build
Description:ITX builds og SFF (Small Form Factor) PC'er hvor plads er premium. Eliminerer kabelrod og giver mere plads til airflow.
Recommended:true

Models

  • →Samsung 870 EVO M.2
  • →Kingston A400 M.2
Scenario:Sekundær Storage
Description:Brug som sekundær drive hvis dine NVMe slots er optaget. God til at gemme spil, media, dokumenter hvor max hastighed ikke er kritisk.
Recommended:true

Models

  • →Crucial MX500 M.2
  • →WD Blue SA510
Scenario:Budget Gaming System
Description:Hvis budget er stramt og dit motherboard kun har SATA M.2 slots. Stadig meget hurtigere end HDD til game loading.
Recommended:conditionally

Models

  • →Kingston A400 M.2
  • →ADATA SU800 M.2
Note:Overvej at spare op til NVMe hvis muligt
Scenario:Legacy System Upgrade
Description:Opdatering af ældre systemer (2013-2017) med M.2 SATA support men ingen NVMe. Giver moderne SSD fordele på gammelt hardware.
Recommended:true

Models

  • →Crucial MX500 M.2
  • →Samsung 870 EVO M.2

Popular Models

Name:Samsung 870 EVO M.2
Capacity:250GB, 500GB, 1TB, 2TB
Performance:560 MB/s læsning, 530 MB/s skrivning
Features:DRAM cache, V-NAND, TurboWrite, 5 års garanti
Price:500-2.000 kr
Rating:Best Overall - Premium SATA M.2
Name:Crucial MX500 M.2
Capacity:250GB, 500GB, 1TB
Performance:560 MB/s læsning, 510 MB/s skrivning
Features:DRAM cache, 3D NAND, Dynamic Write Acceleration, 5 års garanti
Price:400-1.600 kr
Rating:Best Value - Excellent pris/performance
Name:WD Blue SA510
Capacity:250GB, 500GB, 1TB, 2TB
Performance:560 MB/s læsning, 530 MB/s skrivning
Features:DRAM-less med HMB, 3D NAND, 5 års garanti
Price:350-1.500 kr
Rating:Budget Choice - God til basic use
Name:Kingston A400 M.2
Capacity:120GB, 240GB, 480GB, 960GB
Performance:500 MB/s læsning, 450 MB/s skrivning
Features:DRAM-less, TLC NAND, 3 års garanti
Price:300-1.200 kr
Rating:Ultra Budget - Basic performance
Name:ADATA SU800 M.2
Capacity:128GB, 256GB, 512GB, 1TB
Performance:560 MB/s læsning, 520 MB/s skrivning
Features:3D NAND, LDPC ECC, 5 års garanti
Price:350-1.300 kr
Rating:Solid Mid-Range Option

Compatibility

Motherboards

  • →Tjek motherboard manual for M.2 SATA support
  • →Ikke alle M.2 slots understøtter SATA - nogle er NVMe only
  • →Intel chipsets: B150 og nyere understøtter typisk M.2 SATA
  • →AMD chipsets: A320 og nyere understøtter typisk M.2 SATA
  • →Nogle slots understøtter både SATA og NVMe (shared mode)

Laptops

  • →2014-2018 laptops har ofte M.2 SATA (før NVMe blev standard)
  • →Tjek service manual for din laptop model
  • →Dell, HP, Lenovo ThinkPads fra denne periode bruger ofte M.2 SATA
  • →MacBooks bruger proprietary connectors - ikke standard M.2

Form Factor Check

  • →2280 er mest almindelig - tjek at dit slot understøtter længden
  • →Nogle laptops understøtter kun 2242 eller 2260
  • →Measure M.2 slot eller tjek manual før køb
  • →Key B+M passer i både Key B og Key M slots

Performance

Real World

  • →Windows boot: 10-15 sekunder (vs 30-45 sek for HDD)
  • →Game loading: 2-3x hurtigere end HDD
  • →File transfers: 560 MB/s sustained (ca. 6GB per minut)
  • →Application launches: Meget hurtigere end HDD
  • →4K video editing: Fungerer fint, men NVMe er bedre
  • →Daglig brug: Ingen mærkbar forskel fra NVMe for de fleste

Bottlenecks

  • →SATA III interface er hard limit ved 560 MB/s
  • →Kan ikke udnytte DirectStorage i Windows 11
  • →Langsommere end NVMe ved store file transfers
  • →Lavere random IOPS end NVMe (90K vs 1M+ IOPS)
  • →Ikke optimal til heavy professionelt workflow

Installation

Steps

  • →Sluk system og afkobl strøm
  • →Afled statisk elektricitet
  • →Lokaliser M.2 slot (tjek manual)
  • →Fjern monteringsskrue fra M.2 slot
  • →Indsæt M.2 SATA SSD i 30 graders vinkel (Key B+M notch)
  • →Tryk forsigtigt ned og fastgør med skrue
  • →Genstart og initialiser i Disk Management (Windows)
  • →Formater som NTFS/GPT
  • →Klar til brug - ingen køleplade nødvendig

Tools

  • →Lille Phillips skruetrækker
  • →Anti-statisk wristband (anbefalet)
  • →Motherboard manual

Notes

  • →Lettere end NVMe da ingen thermal management nødvendig
  • →Bliver ikke varme - ingen køleplade krævet
  • →Samme installation som NVMe, bare anden notch

Maintenance

Task:TRIM optimering
Frequency:Automatisk i Windows 10/11
Description:TRIM hjælper SSD'en med garbage collection. Windows kører dette automatisk ugentligt.
Task:S.M.A.R.T. monitoring
Frequency:Kvartalsvis
Description:Tjek sundhedsstatus med CrystalDiskInfo eller Samsung Magician. Hold øje med TBW og fejl.
Task:Firmware opdatering
Frequency:Ved behov (1-2 gange årligt)
Description:Tjek producentens website for firmware updates. Backup før opdatering.
Task:Performance test
Frequency:Efter installation og årligt
Description:Kør CrystalDiskMark for at verificere 560/530 MB/s hastigheder.
Task:Over-provisioning check
Frequency:Ved setup
Description:Nogle drives tillader over-provisioning (spare plads til write amplification reduction).

Troubleshooting

Problem:SSD bliver ikke detekteret

Solutions

  • →Tjek at M.2 slotten understøtter SATA (ikke kun NVMe)
  • →Verificer at SSD'en er korrekt indsat med Key B+M alignment
  • →Prøv anden M.2 slot hvis tilgængelig
  • →Opdater motherboard BIOS til nyeste version
  • →Tjek BIOS settings - nogle boards kræver manuel SATA M.2 enable
  • →Verificer at SATA M.2 mode ikke deler lanes med andre porte (tjek manual)
Problem:Hastighed lavere end 560 MB/s

Solutions

  • →Kør CrystalDiskMark for at benchmark
  • →Tjek at AHCI mode er aktiveret i BIOS (ikke IDE mode)
  • →Opdater SSD firmware
  • →Verificer at Windows TRIM er aktiveret (fsutil behavior query DisableDeleteNotify)
  • →Tjek at storage driver er opdateret
  • →Fuld disk kan reducere hastighed - hold 10-20% fri
Problem:Windows boot problemer efter installation

Solutions

  • →Tjek at boot mode er UEFI (ikke Legacy) i BIOS
  • →Verificer at SSD er initialiseret som GPT (ikke MBR)
  • →Geninstaller Windows boot manager
  • →Tjek boot priority i BIOS
  • →Klon drive med Macrium Reflect eller Acronis
  • →Verificer at Secure Boot er kompatibel
Problem:M.2 slot konflikter med andre devices

Solutions

  • →Læs motherboard manual - nogle M.2 SATA slots deler bandwidth
  • →M.2 SATA kan disable visse SATA porte (ofte SATA5/6)
  • →Flyt devices til andre SATA porte
  • →Overvej at bruge NVMe i stedet hvis slot understøtter det
  • →Tjek chipset lane allocation

When To Choose

Choose M2 S A T A

  • →Dit system har kun M.2 SATA support (ingen NVMe)
  • →Du opgraderer kompakt laptop uden 2.5" bay
  • →Budget er meget stramt og M.2 SATA er på tilbud
  • →Du behøver compact format men ikke max hastighed
  • →Sekundær storage hvor 560 MB/s er tilstrækkeligt
  • →Ældre system (2014-2017) med M.2 men ingen NVMe

Choose N V Me Instead

  • →Dit motherboard understøtter NVMe (de fleste fra 2017+)
  • →Du vil have best mulige performance
  • →DirectStorage gaming (Windows 11)
  • →Video editing eller professionelt workflow
  • →Prisforskel er under 20% (NVMe er ofte ikke meget dyrere nu)
  • →Fremtidssikring - SATA er legacy teknologi

Choose25 S A T A Instead

  • →Billigste option - 2.5" er ofte 10-15% billigere
  • →Du har ledige 2.5" bays og SATA porte
  • →Sekundær storage drives i desktop
  • →Maximum capacity - 2.5" går op til 4TB lettere
  • →Hot-swap capability (nogle cases understøtter det)

Future Proofing

  • •SATA er legacy - ingen nye versioner kommer
  • •M.2 SATA vil langsomt phase out over næste 5 år
  • •Producenter fokuserer på NVMe - færre nye M.2 SATA modeller
  • •DirectStorage og nye gaming features kræver NVMe
  • •Køb kun hvis specifikt behov eller budget constraint
  • •For ny builds, prioriter NVMe hvis muligt
  • •M.2 SATA er stadig fin til basic compute i mange år fremover

Price Comparison

Typical500 G B

  • →M.2 SATA: 400-600 kr
  • →2.5" SATA: 350-550 kr (10-15% billigere)
  • →Budget NVMe Gen3: 450-650 kr (kun lidt dyrere!)
  • →Performance NVMe Gen4: 650-900 kr

Typical1 T B

  • →M.2 SATA: 700-1.000 kr
  • →2.5" SATA: 650-900 kr
  • →Budget NVMe Gen3: 750-1.100 kr
  • →Performance NVMe Gen4: 1.200-1.800 kr
Value Analysis:M.2 SATA giver mest mening når du specifikt behøver M.2 formfaktoren men dit system ikke understøtter NVMe. Prisforskellen til budget NVMe er ofte så lille at NVMe giver bedre value i nye systemer.

Expert Tips

  • •Altid tjek motherboard QVL (Qualified Vendor List) for kompatibilitet
  • •Samsung og Crucial har bedste firmware support for SATA M.2
  • •DRAM cache gør STOR forskel ved sustained writes - ikke bare marketing
  • •TBW ratings: Minimum 150 TBW per 500GB, 300 TBW per 1TB
  • •Over-provisioning: Lad 10% plads være ubrugt for bedre holdbarhed
  • •Backup: SSD'er fejler pludseligt (ingen warning som HDD clicking)
  • •Temperatur: M.2 SATA bliver sjældent over 50°C - no worries
  • •Benchmark efter installation: Verificer 560/530 MB/s performance
  • •Enable TRIM: Automatisk i Windows 10/11, men tjek det
  • •Encryption: Hardware encryption findes på nogle modeller (Samsung, Crucial)

Common Misconceptions

Myth:M.2 betyder automatisk hurtigere end SATA
Reality:M.2 er bare formfaktoren. M.2 SATA er samme hastighed som 2.5" SATA (begge bruger SATA III protokol).
Myth:Alle M.2 SSDs passer i alle M.2 slots
Reality:M.2 SATA bruger Key B+M, NVMe bruger Key M. Nogle slots understøtter kun NVMe, ikke SATA.
Myth:M.2 SATA behøver køleplade
Reality:M.2 SATA bliver sjældent varme (max 50-60°C). Kun NVMe drives behøver køling.
Myth:DRAM cache er ikke vigtigt for SATA SSDs
Reality:DRAM cache er MEGET vigtigt for sustained write performance. DRAM-less drives kan være 50% langsommere ved store filer.
Myth:M.2 SATA er bedre end 2.5" SATA
Reality:Identisk performance. M.2 er bare mindre og kræver ingen kabler. 2.5" er ofte billigere.

Recommended Accessories

Item:M.2 til USB enclosure
Price:100-200 kr
Purpose:Brug gammel M.2 SATA som ekstern drive
Item:Anti-statisk wristband
Price:50-100 kr
Purpose:Beskyt SSD under installation
Item:Cloning software
Price:Gratis - 300 kr
Purpose:Macrium Reflect Free, Acronis True Image

Environmental Impact

  • •Lavere strømforbrug end HDD - 90% mindre energi
  • •Længere levetid end HDD i mobile devices (ingen moving parts)
  • •E-waste: Brug M.2 til USB enclosure i stedet for at smide væk
  • •Producenter som Samsung og Crucial har recycling programmer
  • •Mindre CO2 footprint pga. lavere strømforbrug over lifetime

Related Topics

Topic:NVMe M.2 SSD
Slug:nvme-m2
Description:Hurtigere alternativ med PCIe interface
Topic:SATA SSD 2.5"
Slug:sata-ssd
Description:Billigere alternativ med samme performance
Topic:Installation Guide
Slug:install-nvme
Description:Step-by-step M.2 installation
Topic:SSD vs HDD
Slug:ssd-vs-hdd
Description:Sammenligning af teknologier